INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Karol Grzesik     
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grzesik Karol, pseud. Hauke (1890–1939), powstaniec i działacz polityczny śląski. Ur. 30 V w Siedliskach w pow. raciborskim, chodził tam do szkoły ludowej, po czym pracował jako uczeń murarski. Do gimnazjum uczęszczał w Raciborzu i Wrocławiu, a teologię studiował na Uniw. Wrocł., ale studiów jednakże nie dokończył. Do służby wojskowej powołany został w okresie pierwszej wojny światowej. Po wojnie służył w W. P. i brał udział w wojnie 1920 r. W t. r. G. wrócił na Górny Śląsk i wstąpił w randze kapitana do Policji Plebiscytowej. Brał udział w tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Podczas trzeciego powstania był dowódcą Grupy Wschód (występował pod pseud. Hauke) i za namową niektórych członków tegoż Dowództwa, należących do zwolenników J. Piłsudskiego, ogłosił się naczelnym wodzem, za co został przez szefa Naczelnej Władzy Powstańczej na G. Śląsku, W. Korfantego, aresztowany i postawiony przed sąd polowy. Po rychłym umorzeniu procesu G. wyjechał do Ameryki, skąd wkrótce powrócił. Po zamachu majowym J. Piłsudskiego w r. 1926, dzięki związaniu się z wojewodą śląskim M. Grażyńskim, G. pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji: od r. 1926 był naczelnikiem gminy Wielkie Hajduki w pow. świętochłowickim, w l. 1928–30 posłem na Sejm Rzpltej, od r. 1934 prezydentem miasta Chorzowa, a od r. 1935 posłem na Sejm Śląski, którego był równocześnie marszałkiem. G. był członkiem rad nadzorczych licznych wielkich przedsiębiorstw, jak Wspólnoty Interesów, w której skład wchodziła Huta Królewska, zwana wówczas Hutą Piłsudskiego, należał do Rady Nadzorczej Regulacji Rawy, co przynosiło mu znaczne dochody.

Po wybuchu drugiej wojny światowej schronił się G. z Chorzowa na teren woj. lwowskiego i tu zmarł w r. 1939. Był odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta i in.

 

Dziesięciolecie Polski Odrodzonej, Księga Pamiątkowa 1918–28, Kr.–W. 1928; Popiołek K., Trzecie powstanie śląskie, Kat. 1946; – Borth W., Pamiętniki powstań śląskich, t. II (w druku); Srokowski S., Wspomnienia z III powstania Górnośląskiego, P. 1926; – „Dzien. Zach.” 1954 nr 292; – WAP w Kat.: Akta personalne, Prez. Miej. Rady Narod. w Chorzowie; – Osobiste wspomnienia i notatki Władysława Bortha.

Red.

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Aleksander Bardini

1913-11-17 - 1995-07-30
reżyser teatralny
 

Józef Łobodowski

1909-03-19 - 1988-04-18
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Leon Paweł Kryński

1866-02-20 - 1937-10-08
chirurg
 

Mirosław Dobrzański

1848-02-26 - 1914-12-03
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.